Zobacz także:
Leczenie próchnicy
Stomatologia zachowawcza jest specjalnością zabiegową zajmującą się zapobieganiem i leczeniem próchnicy. Leczenie próchnicy jest zazwyczaj zabiegiem jednoseansowym i ma na celu:
- Zahamowanie rozwoju próchnicy
- Zapobieganie nawrotom próchnicy
- Odbudowę zniszczonych tkanek zęba
- Zachowanie żywej, zdrowej miazgi
Właściwa higiena i profesjonalne zabiegi profilaktyczne (usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, fluoryzacja) to sprawdzony sposób na zapobieganie lub ograniczenie powstawania próchnicy.
W Stomatologii Jarzębiny oferujemy leczenie na najwyższym poziomie.
Do wypełnień używamy tylko najlepszych materiałów renomowanych producentów: Asteria, Estelite, GC Gradia do wypełnień w zębach przednich, 3M ESPE Filtek Z250 do wypełnień w zębach bocznych oraz 3M ESPE Filtek P60 do wypełnień rozległych /odbudowy zęba.
Nasza wiedza i doświadczenie pozwoliły na wybranie z ogromnej gamy materiałów do wypełnień, tylko sprawdzonych i najlepszych preparatów renomowanych firm. Dzięki temu mamy pewność, że wypełnienie sprawdzi się w określonej sytuacji klinicznej. Oprócz materiałów uniwersalnych dysponujemy kompozytami przeznaczonymi jedynie do określonych sytuacji klinicznych. Lekarz w trakcie zabiegu poinformuje Ciebie o możliwości wykorzystania takiego materiału i przedstawi jego zalety. Do utwardzania wypełnień kompozytowych używamy najnowocześniejszej lampy wyposażonej w system regulacji natężenia światła. System ten minimalizuje skurcz, który występuje we wszystkich kompozytach w trakcie ich naświetlania. Dzięki temu uzyskujemy ponadprzeciętną szczelność wypełnień. Szczelne wypełnienie zamyka drogę bakteriom przed ponownym ich wtargnięciem do wnętrza zęba.
Dzięki kamerze wewnątrzustnej będziesz mógł obejrzeć na monitorze swoje zęby po leczeniu.
Etapy leczenia próchnicy w skrócie
- Usunięcie próchnicy
- Nadanie ubytkowi odpowiedniego kształtu oporowego, tzn. takie jego uformowanie, aby zarówno założone wypełnienie, jak i otaczające tkanki zęba nie zostały zniszczone przez siły żucia.
- Nadanie kształtu retencyjnego, który zapobiega wypadnięciu lub wyważeniu wypełnienia przez siły żucia.
- Wybranie i pokrycie dna opracowanego ubytku preparatem leczniczym oraz podkładem, który ma chronić miazgę i być zgodny z wybranym materiałem do odbudowy korony zęba.
- Założenie wypełnienia i dopasowanie go do warunków zgryzowych (wymodelowanie guzków i bruzd). Ten etap wymaga użycia różnego rodzaju drobnych akcesoriów jak: kliny, paski, formówki, krążki ścierne, gumki do polerowania i wiele innych. W ‘Stomatologii Jarzębiny’ akcesoria pomocnicze są najwyższej jakości i jeśli tylko to możliwe, jednorazowego użytku.