Zobacz także:
Chirurgiczne usuwanie ósemek Ursynów Warszawa
Usuwanie ósemek jest najczęstszym zabiegiem chirurgii stomatologicznej przeprowadzanym w klinice Stomatologia Jarzębiny na warszawskim Ursynowie. Ósemki wyrzynają się w momencie, gdy wszystkie pozostałe zęby stoją już na swoim miejscu. Często zdarza się, że dla ósemek brakuje już miejsca w łuku zębowym.
Brak miejsca, nieprawidłowe położenie w kości i związane z tym powikłania są najczęstszym wskazaniem do usunięcia ósemek.
Zaprogramowane przez naturę ósemki, które zaczynają się przesuwać w kierunku dziąsła :
- powodują bardzo bolesne, nawracające stany zapalne,
- uciskają sąsiednie zęby i niszczą je,
- przesuwają ku przodowi pozostałe zęby powodując wady zgryzu, np. stłoczenia (mogą niweczyć efekty wcześniej przeprowadzonego leczenia ortodontycznego),
- zęby ósme położone w kości poziomo (co uniemożliwia ich wyrznięcie) mogą być powstawania torbieli, które niszczą kość i sąsiednie zęby,
- zaawansowana próchnica i stany zapalne miazgi w niektórych przypadkach mogą być wskazaniem do usunięcia ósemek, ich usytuowanie w jamie ustnej i anomalie w budowie anatomicznej uniemożliwiają prawidłowe przeprowadzenie leczenia (zwłaszcza leczenia kanałowego).
Usuwanie zębów Ursynów – zabieg
Zabieg chirurgicznego usuwania zatrzymanych trzecich zębów trzonowych (ósemek) jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jest więc bezbolesny dla pacjenta.
Ząb odsłaniany jest za pomocą narzędzi chirurgicznych i wyjmowany w całości lub w częściach – zależy to od ułożenia zęba w kości. Po zabiegu rana zaopatrywana jest szwami, które są usuwane po 7-14 dniach. Orientacyjny czas trwania zabiegu jest określany indywidualnie, na podstawie badania klinicznego i radiologicznego przez lekarza. Zapraszamy na konsultację.
Obrzęk po zabiegu jest sprawą bardzo indywidualną, zależy przede wszystkim, od przestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza, a w mniejszym stopniu od predyspozycji pacjenta, trudności zabiegu, położenia zęba, czasu trwania zabiegu. Obrzęk może utrzymywać się przez około 10 dni.
Zalecenia:
- Utrzymanie opatrunku uciskowego przez 30 minut, jeśli był założony.
- Stosowanie zimnych okładów na twarz przez 7 dni od zabiegu – należy wcześniej zabezpieczyć skórę przed odmrożeniem ręcznikiem papierowym, ligniną lub tkaniną.
- Dieta miękka, chłodna.
- Unikać palenia tytoniu przez 24 h po zabiegu.
- Gryzienie przeciwną stroną.
- Wzmożona higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
- Płukanie jamy ustnej preparatem Octenidol lub Chlorhexil Extra lub Eludril 4-5 razy dziennie przez 2 tygodnie.
- Antybiotyk wg zaleceń lekarza.
- Usunięcie szwów po 7-14 dniach wg zaleceń lekarza.
- Przeciwbólowo Pyralgina, Paracetamol lub Ibuprofen.
- Jeśli ból w trzeciej lub czwartej dobie po zabiegu będzie się nasilał, może to oznaczać nieprawidłowe gojenie zębodołu, konieczna jest wizyta w gabinecie.
Sprawdź orientacyjne ceny zabiegu na stronie wyrywanie ósemek cena.
Wyrywanie ósemek narkoza
Nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu usunięcia ósemki pod narkozą.
Usuwanie zębów mądrości w ciąży
W ciąży jedynie kiedy są bezwzględne wskazania. Wówczas najbezpieczniej w II trymestrze.
Wyrywanie zębów mądrości – powikłania
- Suchy zębodół – nieprawidłowe gojenie zębodołu. Objawia się bólem okolicy pozabiegowej w trzeciej / czwartej dobie. Nie jest groźne, leczy się miejscowo, należy zgłosić się do gabinetu.
- Szczękościsk – trudności w rozwarciu szczęk – leczenie p/bólowe, przeciwzapalne, mechanoterapia, zimne okłady, fizykoterapia.
- Obrzęk po zabiegu jest sprawą bardzo indywidualną, zależy przede wszystkim od przestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza, a w mniejszym stopniu od predyspozycji pacjenta, trudności zabiegu, położenia zęba, czasu trwania zabiegu. Obrzęk może utrzymywać się przez około 10 dni.