Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek 9.00 - 20.00

Rejestracja: 22 612 34 63

Rejestracja Online

  • Polski
  • Angielski

Ortodoncja

Jesteśmy liderem w leczeniu wad zgryzu aparatami stałymi Damon’a (Damon Ultima, Damon Clear). Ponad 95% naszych pacjentów wybieranie aparaty Damon’a. Osobom, które nie chcą nosić aparatów stałych oferujemy przezroczyste nakładki Spark. Zapraszamy do skonsultowania się z lekarzem ortodontą.

Aparaty Damona – Ortodoncja nowych perspektyw, niemożliwe stało się możliwe!

Aparaty stałe w systemie Damona to nowoczesne zamki i nowa filozofia leczenia. Pacjentom z granicznymi stłoczeniami zębów, którym jeszcze dekadę temu zaproponować można było tylko usuwanie zębów, teraz proponujemy zamki Damona. Działają małymi, biologicznymi siłami, które okazały się być bardzo skuteczne w rozbudowie łuków zębowych. Małe siły okazały się też bardzo bezpieczne u pacjentów z osłabionym dziąsłem (zapaleniami dziąseł i obniżonym dziąsłem), u których teraz odważnie możemy przeprowadzić leczenie ortodontyczne. Przy tym zamki te wcale nie są większe ale mniejsze od konwencjonalnych, a więc mniej przeszkadzają pacjentom. Zamki te są „samoligaturujące” to znaczy, nie wymagają kolorowych gumeczek do zamknięcia w nich łuku. Unikają w ten sposób niepotrzebnego tarcia w zamkach przeszkadzającego w prostowaniu zębów. Działają dłużej, stąd wizyty u ortodonty mogą być rzadsze (co 6 – 8 tyg). Dla osób bardzo wymagających oferujemy zamki Damon przezroczyste.

Nakładki przezroczyste, system SPARK

System SPARK jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów dyskretnego leczenia nakładkowego. Jest wygodną i estetyczną metodą korygowania wady, szczególnie u osób dorosłych, które marzą o pięknym i zdrowym uśmiechu. System oferowany jest w trzech wariantach (SPARK 10, SPARK 20, SPARK Advanced), zawierających różną ilość nakładek. Leczenie przebiega w etapach najczęściej 7 – 14 dniowych, po których pacjent sam wymienia nakładki zgodnie z planem leczenia przygotowanym przez lekarza ortodontę. Nakładki powinny być używane przez całą dobą, a zdejmowane wyłącznie do jedzenia i zabiegów higienicznych. Wizyty kontrolne zazwyczaj odbywają się co trzy miesiące.

Co to jest wada zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych, czyli popularnie zwane “krzywe zęby” ale również i takie sytuacje, w których zęby są “proste” lecz łuki zębowe zwierają się w nieprawidłowy sposób, np. górne zęby są znacznie wysunięte do przodu względem dolnych. Taki nieprawidłowy układ górnego i dolnego łuku zębowego może być zauważalny przez samego pacjenta lub rodziców, może ujawniać się w rysach twarzy, ale może być też niezauważony.

Czy wada zgryzu to tylko problem brzydkiego wyglądu?

Niestety wady zgryzu (oprócz tych naprawdę małych) to nie tylko problem estetyczny. Krzywo ustawione zęby utrudniają dokładne oczyszczanie zębów a tym samym sprzyjają odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego, które są główną przyczyną stanów zapalnych dziąseł i wynikających z tego komplikacji (m.in. paradontoza). Nieprawidłowy układ łuków zębowych może być przyczyną zaburzonego profilu twarzy, nieładnego ułożenia warg a oprócz tych estetycznych skutków, powoduje nierównomierne obciążenie zębów, nadmierne ich zużycie (starcie), nagryzanie dziąsła i jego uszkodzenia, niewydolne odgryzanie i żucie, nieprawidłowe układanie języka. Utrzymujący się przez wiele lat taki stan doprowadza do samoistnego przemieszczania się zębów i pogorszenia ich ustawienia.

W jaki sposób leczy się wady zgryzu?

W pierwszej kolejności należy nie dopuścić do powstania wady zgryzu; temu służą kontrolne wizyty dziecka u ortodonty. Często ortodonta jest pierwszym lekarzem, do którego zwracają się zaniepokojeni wyglądem zębów i łuków zębowych rodzice dziecka. Ortodonta obserwuje rozwój zgryzu i może zlecić lub wykonać czynności, które zapewniają prawidłowy rozwój zgryzu.

Aparaty

  • Aparaty Stałe
    W prostowaniu “krzywych zębów” i w dużych nieprawidłowościach ustawień zębów najskuteczniejsze są aparaty stałe. Stosujemy je u nastolatków i dorosłych (rzadziej u młodszych dzieci). Składają się z małych elementów (zamków) przyklejanych na stałe do powierzchni zębów. Zamki mogą być metalowe, a także w kolorze zęba – kremowe lub przezroczyste. Zaletą aparatów stałych jest to, że nie wymagają od pacjenta pamiętania o zakładaniu aparatu, są one przyklejane na zęby na cały okres leczenia około 2 lat, po czym są odklejane. Aparaty stałe dają lekarzowi możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia zębów w pożądanej pozycji. Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 4 tygodnie.
  • Aparaty zdejmowane –> leczenie dzieci
    Jeśli doszło do powstania wady zgryzu, a dziecko ma już w buzi pierwsze stałe zęby i jest w odpowiednim wieku, ortodonta rozpoczyna leczenie aparatem zdejmowanym. Jest to indywidualnie wykonywany aparat dla danego dziecka, wymaga wzięcia “miary”, czyli wycisków uzębienia. Aparaty zdejmowane są bardzo skuteczne w wieku dziecięcym, zwłaszcza w poprawie ustawienia obu łuków zębowych wobec siebie, poprawie rysów twarzy pod warunkiem, że są noszone minimum 4 godziny w ciągu dnia i całą noc (wbrew powszechnej opinii, że są to “aparaty tylko na noc”). Wizyty kontrolne z aparatem zdejmowanym odbywają się co 6 tygodni.

Ortodonta Stomatologii Jarzębiny
Dr n.med. Dorota Łukasiewicz
specjalista ortodoncji